Diverse Downhill Contest - Mistrzostwa Europy Wisła 2015 - wyniki, video relacja i wypowiedzi

Sportainment KK

W drugi weekend września odbyła się impreza, która przejdzie do historii polskiego i europejskiego Downhillu. Najlepsi europejscy zawodnicy i zawodniczki, w tym rekordowa ilość zawodników zagranicznych, stanęli na starcie Mistrzostw Europy w zjazdach rowerowych – Diverse Downhill Contest. Ich występy oraz obecność tysięcy niesamowitych kibiców sprawiły, że Góra Stożek stała się stolicą sportów rowerowych Starego Kontynentu.

 

Zawodnicy z piętnastu krajów walczyli w dziewięciu kategoriach. Sobotnie kwalifikacje w prestiżowej kategorii Elite Man wygrał Rastislav Baranek, a Jana Bartova triumfowała w kategorii Elite Woman. W niedzielnych wyścigach Jana utrzymała rezultat i mogła cieszyć się swoim piątym zwycięstwem z rzędu w ostatnich startach. Rastislav natomiast, podobnie jak drugi z faworytów Johannes Fishbach, nie wytrzymali presji i pojechali dużo słabiej niż dzień wcześniej zajmując odległe pozycje. Z niesamowitym czasem 2:18:071 triumfował Jure Zabijek ze Słowenii.

 

Najlepszy z Polaków, Sławek Łukasik, w kwalifikacjach metę przejechał jako trzeci, natomiast w niedzielę stracił do Jure jedynie setne sekundy i stanął na drugim stopniu podium. Sławek poprawił swój sobotni czas aż o siedem sekund. Pierwszą trójkę zamknął Lutz Weber, a podium kobiet uzupełniły dwie Włoszki: Veronika Widmann i Eleonora Farina.

Jakub Żbikowski triumfował w kategorii U17 dając polskim kibicom mocny powód do dumy. Jakub wyprzedził pozostałych zawodników o ponad cztery sekundy.

 

W sobotę popołudniu odbył się widowiskowy konkurs Monster Energy Best Whip. Siedemnastu zawodników rywalizowało w formacie jam session W ciągu pół godziny każdy zawodnik mógł wykonać dowolną ilość Whipów. Sędziowie oceniali wysokość i długość lotu, ale przede wszystkim stopień „wyłamania” rowerów. Po pierwszych kilku próbach publiczność wybrała swoich faworytów i nagradzała ich dopingiem trochę bardziej niż pozostałych zawodników. Josh Lowe, Filip Zeman i Sebastian Macura czarowali widzów „łamiąc” rowery w niesamowitym stylu. Pomimo tego, że każdy z nich dał z siebie 150%, zwyciązcą konkursu mógł zostać tylko jeden z zawodników. Decyzją jurorów zwycięzcą został Josh Lowe przed Zemanem i Macurą.

 

Miniony weekend był weekendem wielkich sportowych emocji i historycznych wyników Polaków. Góra Stożek stała się europejską stolicą zjazdów rowerowych, a tysiące kibiców, którzy wybrali się do Wisły, aby kibicować zawodnikom, po raz kolejny stworzyli wyjątkową atmosferę sportowego święta. Jak zapewniają zawodnicy, na długo zapamiętają niesamowity, nakręcający do szybszej jazdy, doping, który czekał ich niemal na każdym metrze jednej z najtrudniejszych tras downhillowych w Mistrzostwach Europy i z radością wrócą na Stożek za rok.

 

Po dziesięciu latach od kiedy pierwszy raz powstała trasa downhillowa na Stożku impreza`tak wysokiej rangi za sprawą Spotainment przy wsparciu Miasta Wisła oraz sponsorów: Diverse, Diverse Extreme Team, Monster Energy Drink i GoPro mogła odbyć się w Polsce. Nie tylko zawodnicy docenili warunki startu, sędziowie i delegaci, pomimo trudnej infrastruktury wysoko ocenili organizację i przygotowanie trasy. To wszystko pozwala stwierdzić, że Mistrzostwa Europy gościły w Wiśle po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni.

Oto co do powiedzenia mieli zawodnicy oraz Burmistrz Wisły – miasta goszczącego Mistrzostwa:


Nowy Mistrz Europu Jure Zabijek ze Słowenii:

„Niesamowity weekend, niesamowite zakończenie weekendu. Bardzo lubię trasę
w Polsce, jest krótka lecz pełna skoków – podobnie jak moja trasa w domu. Trasa wyschła w sobotę i zrobiłą się o wiele szybsza. Podczas eliminacji i finałów popełniłembłąd w tym samym miejscu ale nie miało to dużego wpływu na finalny rezultat. Poza tym mój przejazd był perfekcyjny. Nie spodziewałem się, że zdobędę Mistrzostwo Europy podczas tego weekendu ale przyjąłem je z ogromną przyjemnością! ...” 


Najlepszy z Polaków, Sławek Łukasik, który stracił do Jure jedynie setne sekundy i stanął na drugim stopniu podium, takim wpisem na Facebooku podzielił się ze swoimi fanami:

„To był dla mnie dobry weekend. Zdobyłem srebro na Downhillowych Mistrzostwach Europy w Wiśle. Mój przejazd finałowy był prawie czysty z kilkoma małymi błędami, które prawdopodobnie dały 0.643 sek. straty ;). Nie zmienia to jednak faktu, że miałem niesamowitą przyjemność z jazdy w mojej ojczyźnie, pośród setek kibiców. Bardzo serdecznie dziękuję za dopingowanie mnie podczas mojej jazdy. Organizacja Diverse Downhill Contest była na najwyższym światowym poziomie…”  

 

Jedną z ekip, należących do siatowej czołówki, która pojawiła się najwcześniej na Stożku aby dobrze poznać trasę była reprezentacja Wielkiej Brytanii. Jeden z najbardziej utalentowanych zawodników „wyspiarzy” Harry Molloy, który w Wiśle uplasował się na szóstym miejscu tak podumował swoje wrażenia:

„Jestem tutaj po raz pierwszy, nie mogę powiedzieć że jestem zaskoczony bo słyszałem wiele dobrego o poprzednich zawodach i faktycznie jest bardzo dobrze… Jechaliśmy 16 godzin aby się tu dostać. Jak wiadomo pogoda w Angli jest okropna, więc zawsze miło jest przejachać taki kawał drogi i mieć słońce. Początek trasy bardziej mi leżał, potem wyschła i też była bardzo przyjmna. Trasy w UK są dobre do treningu ale po całym dniu jazdy muszę stwierdzić, że trasa tutaj jest lepsza od każdej z nich. Zawitamy tu w przyszłym roku, na pewno!


Nie tylko zawodnicy docenili warunki startu, sędziowie i delegaci, pomimo trudnej infrastruktury wysoko ocenili organizację i przygotowanie trasy. Impreza tak wysokiej rangi w Polsce odbyła się dzięki wsparciu sponsorów: Diverse, Diverse Extreme Team, Monster Energy Drink, GoPro oraz Miasta Wisły. To wszystko pozwala stwierdzić, że Mistrzostwa Europy gościły w Wiśle po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni o czym zapewnia Burmistrz „Perły Beskidów” Tomasz Bujok:

„To była świetna impreza, widowiskowa i podnosząca adrenalinę u zawodników
oraz kibiców. Cieszę się, że zawody stojące na tak wysokim poziomie sportowy
 i organizacyjnym odbyły się w Wiśle. Mistrzostwa przyciągnęły do Łabajowa, jednego z wielu pięknych zakątków naszej miejscowości, rzesze fantastycznych fanów downhillu, którzy przez cały weekend emocjonowali się rywalizacją najlepszych w Europie. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję gościć imprezę tak wysokiej rangi.” 

 

Mistrzostwa Europy - Diverse Downhill Contest

WYNIKI

 

HOBBY HARDTAIL

1. Witek Kania

2. Adam Lucan

3. Magda Pavol

4. Mateusz Rajpold

5. Tomasz Goryczka

 

HOBBY JUNIOR

1. Sebastian Macura

2. Adrian Sokalski

3. Michał Ziobro

4. Tomasz Raszyk

5. Sebastian Karbowiak

6. Wiktor Juraszek

 

U17

1. Jakub Żbikowski

2. Kristian Poruban

3. Balazs Muszula

4. Dominika Turek

 

HOBBY FULL

1. Łukasz Wojtas

2. Adrian Purzycki

3. Talis Liepins

4. Maciej Sztorc

5. Mateusz Smętek

6. Adam Oślizło

 

MASTERS II

1. Milan Suchomel

2. Grzegorz Góra

 

MASTERS I

1. Vlastimil Hyncica

2. Artur Miśkiewicz

3. Petr Pechnik

4. Tomasz Kempa

5. Stanisław Kruk

6. Rafał Klimczuk

 

JUNIOR WOMEN

1. Simona Porubanova

2. Hanna Kurek

 

ELITE WOMEN

1. Jana Bartova

2. Veronika Wildmann

3. Eleonora Farina

4. Monika Hrastnik

5. Sonia Skrzypnik

6. Elke Rabeder

 

JUNIOR MEN

1. Loris Revelli

2. Laly Thibault

3. Tomas Navratil

4. Maxime Ciriego

5. Denis Kohut

6. Luka Berginc

 

ELITE MEN

1. Jura Zabijek

2. Sławomir Łukasik

3. Lutz Weber

4. David Trummer

5. Jack Reading

6. Harry Molloy

 

Oficjalna strona: www.downhillcup.eu , Fotogaleria Mistrzostw   

Oficjalny profil na Facebook`u  www.facebook.com/downhillcontest  

Organizator: SPORTAINMENT www.sportainment.pl    

Copyrights © 2012 Sportainment. All rights reserved. Realised by Kuczmera.com · cięcie layoutów.