Menu
Mistrzostwa Polski w Motocrossie – co powinieneś wiedzieć?
Mistrzostwa Polski w Motocrossie są najważniejszą serią motocrossową nad Wisłą. Zawodnicy rywalizują w kilku rundach rozgrywanych w różnych miastach. Zwyczajowo sezon otwiera Puchar Polski w Motocrossie. Oddzielna klasyfikacja sprawia, że zawodnicy mają swoistą rozgrzewkę przed startem zasadniczych mistrzostw.
Runda pucharowa odbywa się w kwietniu, zaś od maja ruszają zmagania w mistrzostwach Polski. Najczęściej sezon składa się z sześciu do siedmiu rund. W zależności od sezonu ilość zawodów ulegała zmianie, ale najczęściej trzymano się wspomnianych ilości.
Rywalizacja w mistrzostwach Polski obejmuje klasy: MX Kobiet, MX 65, MX 85, MX 125, MX2, MX Open oraz MX Masters. W przypadku klasy MX2 wyszczególniono także oddzielną klasyfikację dla Juniorów. W zależności od klas mamy do czynienia z różnymi dystansami wyścigów. W przypadku klasy MX 65 zawodnicy ścigają się przez 12 minut plus dwa okrążenia. Klasy MX 85, MX 125 oraz MX2 ścigają się 20 minut i dwa okrążenia. Zawodnicy MX Open muszą pokonać dystans 25 minut i dwóch okrążeń, zaś MX Masters i MX Kobiet ograniczono do 15 minut i dwóch okrążeń.
Oczywiście klasy oznaczają stosowanie motocykli o różnych pojemnościach. Jakie maszyny są dopuszczone w Polsce do rywalizacji? Klasa MX 65 pozwala na wykorzystanie motocykli 2T o pojemności do 65 cc. W klasie MX 85 zobaczymy analogicznie maszyny 2T o pojemności do 85 cc. Analogię utrzymano także w klasie MX 125 gdzie rywalizują motocykle 2T o pojemności od 100 do 125 cc.
Bardziej skomplikowany jest podział pojemności w pozostałych klasach. W przypadku MX2 zawodnicy mogą rywalizować na maszynach 2T o pojemności od 100 do 250 cc bądź 4T od 175 do 250 cc. Tak samo wygląda klasa MX Open w wersji dla zawodników od 14 roku życia. Dla motocyklistów przekraczających 17 rok życia dopuszczono motocykle 2T o pojemności od 250 do 500 cc oraz maszyny 4T o pojemności od 290 do 450 cc. W przypadku klasy MX Masters korzysta się z motocykli 2T o pojemności od 100 do 500 cc oraz 4T od 175 do 450 cc. Na koniec została rywalizacja pań, czyli klasa MX Kobiet. Tutaj zobaczymy zawodniczki na motocyklach 2T o pojemności od 85 do 250 cc oraz 4T od 150 do 250 cc.
Przejazdy kwalifikacyjne wyłaniają czterdziestu zawodników, którzy kwalifikują się do finałowych wyścigów. W każdej rundzie przedstawiciele klas pokonują dwa wyścigi główne. Pierwsza dwudziestka w każdym z nich otrzymuje punkty. Pierwsze pięć miejsc jest nagradzane punktami w kolejności 25, 22, 20, 18, 16. Kolejne pozycje otrzymują punkty o jedno oczko mniej.
Niestety motocross w naszym kraju ciągle nie jest tak popularny, jak w Europie Zachodniej, czy też w USA. Właśnie dlatego oprawa medialna pozostawia wiele do życzenia. Wystarczy wspomnieć, że dopiero w 2016 roku mistrzostwa Polski w motocrossie pozyskały tytularnego sponsora. W tamtym roku patronat nad seria objął Orlen, co otworzyło przed organizatorami nowe możliwości. Pozyskano między innymi fundusze na wykupienie relacji w telewizji. Mimo to wiele pozostaje do zrobienia w kwestii promocji motocrossu w naszym kraju. Szukając najważniejszych bieżących informacji o Mistrzostwach Polski w Motocrossie, takich jak np. kalendarze, regulaminy czy wyniki najlepiej udać się na oficjalne konto na Facebooku ORLENMXMP.