Menu
Mistrzostwa Świata SuperEnduro – ważna seria dla Polaków
Mistrzostwa Świata SuperEnduro są bardzo bliskie motocrossowi, choć stanowią wariację na temat zawodów enduro. W przypadku tej serii rozgrywanej od 2007 roku motocykliści także stają do walki na sztucznie zbudowanych torach ulokowanych na stadionach.
Seria jest szczególnie bliska polskim fanom sportów motorowych bowiem to właśnie w niej swoje największe sukcesy odniósł Tadeusz Błażusiak. Popularny "Taddy" do 2019 roku aż sześciokrotnie zdobywał tytuł mistrzowski. Seria gości też regularnie nad Wisłą, a GP Polski rozgrywano na stadionach w Łodzi, Gdańsku czy Krakowie.
Pierwszy sezon rozegrano w 2007 roku pod nazwą FIM Indoor Enduro World Cup
W 2010 roku mistrzostwa przemianowano na FIM Indoor Enduro World Championship, a w 2013 roku po przejęciu praw przez ABC Communication do serii przywarła nazwa FIM SuperEnduro World Championship.
Polscy fani motocrossu i enduro mogli podziwiać cykliczne zwycięstwa Tadeusza Błażusiaka w sezonach od 2009 do 2015. Polak zdominował w tych latach rywalizację zapisując się na kartach historii jako najlepszy zawodnik. Do sezonu 2019 żaden uczestnik mistrzostw nie zbliżył się do wyników naszego rodaka. Po dominacji Błażusiaka postrachem dla rywali i ulubieńcem publiczności stał się Colton Haaker.
Zawody FIM SuperEnduro World Championship są rozgrywane na sztucznie zbudowanych torach szutrowych usianych terenowymi przeszkodami. Motocykliści muszą się zmagać nie tylko z rywalami, ale także z kolejnymi utrudnieniami przygotowanymi przez organizatorów. Warto nadmienić, że nitka toru nie może być krótsza niż 300 metrów, ale przy tym motocykliści nie mogą jej pokonywać dłużej niż w czasie między 45-60 sekund.
Zawodnicy rywalizują w kategoriach Prestige, Junior oraz Women. Regulamin dopuszcza użycie dowolnego motocykla enduro z klas C1, C2 i C3. Maszyny mogą być pozbawione oświetlenia i osprzętu wymaganego przez homologację drogową.
Do wyścigów finałowych kwalifikuje się 14 zawodników. Warto odnotować, że siedmiu najlepszych motocyklistów z kwalifikacji walczy wcześniej o Super Pole. Pierwsze trzy najlepsze wyniki są nagradzane punktami zaliczanymi do klasyfikacji sezonu. Jeżeli zaś chodzi o wyścigi finałowe to klasa Prestige pokonuje trzy wyścigi po 6 minut i jedno okrążenie. Klasa Junior również startuje w trzech wyścigach po 6 minut i jednym okrążeniu. W rywalizacji kobiet odbywają się dwa wyścigi po 6 minut i jedno okrążenie.
Każdy z wyścigów jest punktowany do klasyfikacji sezonu. Punkty przyznaje się wszystkim 14 startującym zawodnikom według schematu 20, 17, 15, 13 i 11 dla miejsc od 1 do 5. Od szóstej pozycji punty przyznawane są zmniejszając się o oczko począwszy od 9.
FIM SuperEnduro World Championship jest widowiskową formą sportu motorowego, a regularna obecność GP Polski w kalendarzu sprawia, że łatwo zobaczyć na własne oczy jak wygląda to widowisko.